PÉČE O POTKANY

Článek se dále zpracovává a bude postupně doplňován. 

Pro začínající chovatele jsem se rozhodla sepsat pár základních informací o správné péči o potkany. Na doplňující informace slouží odkazy, které si opravdu doporučuju projít. :) Mrknout můžete také na FAQ. V případě dalších otázek se mě nebojte kontaktovat. 

Základní info

Samice v dospělosti váží 250-500 g a bývají aktivnější a zvědavější, samci dosahují 450-800 g a bývají klidnější a mazlivější. Jako miminka jsou ale všechna stejně praštěná. Potkani jsou nejvíce aktivní pozdě večer, v noci a ráno a dožívají se v průměru 2-3 roky.

Kolik potkanů a jaké pohlaví?

Potkani jsou sociální tvorové a sami velmi trpí. V některých zemích je dokonce jejich samostatný chov trestný. Proto potkany chováme minimálně ve dvou, a to stejného pohlaví! Samec a samice by spolu jinak měli stále mláďata, což samozřejmě nechceme. Co se týče výběru pohlaví, to je čistě na vás. Není žádné "lepší", ale každé má svá specifika. Kluci jsou větší než holky, bývají línější, mazlivější, trochu více zapáchají (při větším počtu potkanů), mají přísnější hierarchii. Holky jsou naopak akční, chvíli neposedí, stále něco zkoumají, hierarchii "až tak" neřeší, trpí ale více na nádory mléčné žlázy. Je jen na vás, jaké pohlaví si vyberete, každému sedí něco jiného.

Pokud stále tápete, jestli je chov samotného potkana tak moc špatný, doporučuji přečíst tento článek

Krmení

Hlavní složkou potkaního jídelníčku je krmná směs. Ty nejlepší, co jsou v ČR na trhu, seženete na e-shopech Ratura a Rodentia. Oba e-shopy provozují dlouholeté chovatelky potkanů a kromě základních směsích zde najdete i pamlsky/vybavení pro potkany. Krmení ve zverimexu nepatří mezi kvalitní, je předražené, nesplňuje potkaní nároky na stravu a často si s ním domů přinesete i nezvané hosty (pilouse, moly...), proto toto krmení rozhodně nedoporučuji. Krmnou směs si můžete namíchat i doma, k tomu jsou však potřeba určité znalosti i vhodný výběr komodit. Z tohoto důvodu bych míchání vlastních směsí nedoporučila začátečníkům.  Krmná směs by se měla skládat hlavně z obilnin, dále semen, olejnin, nesmí chybět ani trocha sušené zeleniny a ovoce a živočišná složka. 

Kromě směsi by měli potkani občas dostat kus ovoce a zeleniny. Mezi nejoblíbenější patří jablko, banán, jahody, hrozno, ze zeleniny saláty, okurka, meloun, rajče, paprika. Další exotické plodiny (khaki, liči, ananas...) nejsou vhodné. Kromě zeleniny a ovoce můžete občas podat naklíčený oves, mungo nebo pohanku. 

Potkani jsou všežravci, proto ve své stravě potřebují i maso. Podáváme malý kousek 2-3x týdně, záleží také na věku našich potkanů. Kromě masa mohou potkani i vajíčko, kvalitní kočičí konzervu (doporučuji např. Applaws, Monge) nebo moučného červa. Všeho moc škodí, takže podáváme v malém množství (nezapomínejte, že živočišná složka bývá i v krmných směsích).

Nezastupitelnou složkou potkaního jídelníčku je také voda. Nejlepší na podávání je napáječka, miska vhodná není (z důvodu znečištění, vylití). V případě potíží (nachlazení) můžeme podávat dětský průduškový čaj, případně čaje ze zmiňovaných e-shopů.

Více informací ohledně potkaní stravy se můžete dočíst v potkaní příručce, kde najdete mimo jiné fotografický atlas vhodných i nevhodných potravin. 

Bydlení

Jedinou správnou ubikací pro potkany je klec. Akvárium/terárium vhodné není, potkani nemohou šplhat, výpary z jejich moči mohou dráždit dýchací cesty. Ani box nepatří mezi dlouhodobou správnou ubikaci, ale lze ho použít při odchovu mláďat, seznamování či jako marodka. Pokud vás zajímají další negativa, doporučuji kouknout na web ČKP, konkrétně sem. Pro ubikaci bychom také měli vybrat správné místo - bez průvanu, ne u televize, topení.

I při výběru klece bychom měli dávat pozor na různá úskalí - hlavně na výšku klece a rozteč mříží. Potkani obecně rádi šplhají, takže ocení klec trochu do výšky, na druhou stranu mít klec až do stropu s malou základnou taky není nic moc. Rozteč mříží je neméně důležitá - ideálně do 1,5 cm, samci snesou trochu víc. Ale dejte pozor na malá miminka, ta se lehce protáhnou (záchranou je pak obalit klec pletivem). 

Minimální rozměry klece pro dva potkany jsou 60x40x50 cm, samozřejmě čím větší, tím lepší. V současnosti si můžete zadat rozměry klece do potkaní kalkulačky, která vám hodí maximální vhodný počet potkanů. Mezi nejlepší klece pro potkany patří bezesporu Ferplast Furat, Zeno 2, Freddy 2, Freddy Max, případně Zeno 3 Empire, Savic Suite Royal 95, pro dva potkany například Činčila elox větší. Na přehled klecí i s recenzemi se můžete mrknout opět na stránky ČKP - zde.

Neméně důležité je vybavení klece - patra (pozor, ne drátěná, hrozí otlaky!), žebříky, Sputniky, hamaky, látkové kostky, tunely, košíčky, látková lana, větve z ovocných stromů (bez postřiku!), WC, miska, napáječka. Do klece můžeme dát také kolotoč, ale musíme dát pozor, abychom vybrali ten správný. Kolotoč vhodný pro potkany by měl být plastový s průměrem minimálně 28 cm, lepší je 32 cm a více.

Do klece bychom také měli vybrat správnou podestýlku. Mezi nejoblíbenější patří dřevěné štěpky, velké bezprašné hobliny, Asan, konopné pazdeří atd. Nevhodné je seno, sláma, kukuřičná podestýlka. Do záchodu můžeme dát kočkolit nebo dřevěné peletky. Více informací o podestýlkách najdete na webu ČKP - zde

Přeprava

Dříve či později bude potřeba potkánky někam přepravit - do nového domova, na veterinu, na výstavu. Potkani cestují v zásadně přepravce, kapuce ani kapsa vhodná není, potkan se může leknout, utéct, nemá klid. Zato přepravka je bezpečná a poskytuje potřebný klid a zázemí. V zimě bychom ji měli zateplit (např. vložit ji do IKEA tašky a kolem dát deky), případně se dá sehnat přímo zateplení (k sehnání u šikovných lidí na FB). V létě bychom naopak měli dát pozor na možné přehřátí potkana - můžeme ho ochladit studenou lahví s vodou, samozřejmě podáváme víc osvěžujícího ovoce a zeleniny (meloun, okurka).

Do přepravky si připravíme vhodnou podestýlku, a trochu krmení, nezapomínáme ani na zdroj vody (miska ani napáječka vhodná není, snáz se při přepravě vylije), já doporučuji hlavně okurku a meloun. V zimě můžeme přidat také kapesníky, kam se potkánci zahrabou.

Nemoci

Bohužel potkani jsou zvířátka, která jsou náchylná na různé nemoci. Mezi nejčastější patří:

  • Nachlazení: Projevuje se pšíkáním, později vrkáním, při nedostatečné léčbě se může zvrhnout v zápal plic. První pomocí je jitrocelový sirup bez alkoholu a průduškový čaj, v případě přetrvávajících potíží nebo vrkání ale ihned navštivte veterináře, který nasadí antibiotika.
  • Svrab/všenky: Nevítané hosty v srsti si s sebou domů můžete přinést s krmivem, podestýlkou, ale i třeba na oblečení. Občas se to stane každému a určitě není potřeba panikařit. Všenky jsou malé bílé/žluté tečky v potkaní srsti, svrab má dvě formy -ušní (stroupky na uších) a kožní (stroupky v srsti). Na oba problémy pomůže antiparazitikum (např. Stronghold, Advocate) kápnuté na kůži na lopatkách. Je potřeba překápnout všechny potkany v domácnosti, i když nevykazují potíže (v případě potřeby se překápnutí opakuje po týdnu). Rozhodně do potkanů nenechte na veterině nic píchat! Po překapání je také potřeba klec a všechno vybavení vydesinfikovat, umýt, látkové věci vyprat a dřevěné nejlépe vyhodit. Vhodné je taky přemrazit krmivo a podestýlku.
  • Abscesy: Občas se stane, že se potkan škrábne nebo zraní a rána se zanítí. Poté vznikne boule, která je vyplněná hnisem. Ránu je nutné otevřít a pečlivě vydesinfikovat, pokud s tím nemáte zkušenosti nebo pokud je absces na blbém místě (např. hlava), zajděte k veterináři. Při rozsáhlejším abscesu se podávají antibiotika.
  • Nádory: Bohužel ne vždy se potkanům vyhnou nádory, především ty mléčné žlázy. Nejlepším řešením je operativně je odstranit (pokud to zdravotní stav potkana umožňuje), u mladých samic (ve věku 3.-4. měsíců) se doporučuje preventivní kastrace.

Více informací o nemocech se dočtete na webu ČKP, kde jsou zmíněné problémy ještě více sepsané. Kromě toho tam také najdete potkaní lékárničku a další zdravotní problémy, které mohou potkánky postihnout. 

Pokud si nejste jisti, co vašim potkanům je, navštivte neodkladně vašeho veterináře (ideální je najít si v okolí specialistu i s pohotovostí).

Další důležité informace

  • Potkani se v průměru dožívají 2,5 let.
  • Potkani se neberou ven! Kromě úprku hrozí paraziti, sluneční svit (který poškozuje oči) a nachlazení.
  • Potkani se nekoupou! Většina z nich vodu nemusí, navíc jsou to velmi čistotná zvířata a pokud je pozorujeme, můžeme si všimnout, že se několikrát denně sami čistí. Voda jim akorát způsobí stres.
  • Potkany bychom neměli seznamovat s dalšími domácími mazlíčky. Potkani je berou jako svou kořist (např. křečka, morče, papouška...), nebo naopak se mohou stát kořistí. Vždy bychom tedy měli zvážit, zda je nějaké seznamování nutné (výjimkou jsou např. poslušní psi) a nezpůsobí oběma stranám akorát stres. 
Expecto Patronum Rattery
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky